-

American Spoon Lemon Curd
Regular price $13.95Regular priceUnit price perSale price $13.95Our traditional Lemon Curd is a bright, tangy spread with a puckery citrus punch. Rich and custardy, our Lemon Curd is a favorite for baking and entertaining. With just the right amount of sweetness to soften the bold tartness of lemon juice, it’s delicious spread between layers of cake, spread over pancakes, or served with fresh berries and a dollop of whipped cream.
- American Spoon Lemon Curd is made in our Petoskey, Michigan kitchen.
- Our Lemon Curd is made in small-batches just a few jars at a time.
- Ingredients: sugar, lemon juice, egg yolks, butter (cream, natural flavorings), water, cornstarch, salt
- Contains: Eggs, Milk
- 8.5 oz / 241 g
- Simple pairings: blueberries and fresh whipped cream, toasted English muffinsQ: What is a "Curd"?
A: A sweet, custard-like spread made from eggs, citrus juice, butter, and sugar. -

American Spoon Fruit Perfect Blueberries
Regular price $14.95Regular priceUnit price perSale price $14.95American Spoon Blueberries are petite Rubel blueberries preserved in a deep, jammy syrup of wild blueberry juice subtly sweetened with sugar. This loose, pourable compote captures the alluringly nostalgic taste of freshly picked blueberries in a luxurious topping for over pancakes, ice cream, or yogurt.
- American Spoon Blueberries are made in our Petoskey, Michigan kitchen with Rubel blueberries grown in Southwest Michigan.
- Our Blueberries are cooked in small copper kettles just 50 jars at a time.
- Ingredients: blueberries, sugar, lemon juice, wild blueberry juice concentrate, pectin
- 14 oz / 397 g
- Simple pairings: pancakes, yogurt, oatmeal -
Nutty Moodibar - Milk Chocolate Almond 1.75 oz
Regular price $3.95Regular priceUnit price perSale price $3.95Feeling a bit nutty? If so, we have the perfect bar for you! Enjoy our Nutty Moodibar! Rich almonds are covered by creamy milk chocolate to create the perfect treat! Indulge in this bar with a friend, or by yourself!
Available for purchase by the bar, as well as a case count of 24 bars for a discounted price!
-

Teaspressa Rose Barista Cube
Regular price $9.95Regular priceUnit price perSale price $9.95A delicate infusion of fresh rose extract and cane sugar. Naturally dyed with beet, this all-natural cube captures the beautiful taste of a freshly picked garden rose.
-

Sugar Cookie Granola
Regular price $12.00Regular priceUnit price perSale price $12.00Our Sugar Cookie Granola was a hit right from the start! With sugar crystallized on top and white chocolate chips it’s got that traditional, nostalgic, sugar cookie flavor that you’re sure to love! From October to December this flavor becomes Christmas Cookie Granola with holiday sprinkles! It has been out top selling granola for the past 2 years. Ingredients: Gluten Free Rolled Oats, Maple Syrup, Coconut Oil, White Chocolate Chips, Sprinkles, Vanilla, Salt, Gluten Free Flour Blend, Unrefined Evaporated Pure Cane Sugar, Baking Powder and a whole lot of LOVE! All products produced in our kitchen are 100% gluten free and we take pride in sourcing the finest ingredients for our granola blends. -

Cinnamon Roll Granola
Regular price $12.00Regular priceUnit price perSale price $12.00Our Cinnamon Roll Granola is a healthy twist on the baked good we all know and love! With cinnamon, maple syrup, molasses, and white chocolate chips mixed in as the icing on top, this treat is sure to impress! Ingredients: Rolled Oats, Pecans, Coconut Flakes, Pure Cane Sugar, Molasses, Coconut Oil, White Chocolate Chips, Cinnamon, Vanilla, Salt and a whole lot of LOVE! All products produced in our kitchen are 100% gluten free and we take pride in sourcing the finest ingredients for our granola blends. -

Savannah Bee Winter White Whipped Honey
Regular price $16.95Regular priceUnit price perSale price $16.95Harvested before the snow starts to fall, and whipped before the holidays begin, Winter White Honey is a seasonal favorite that sells out year after year. Smooth texture and sweet like candy, Winter White melts effortlessly into a subtle, velvety spread that's better than any frosting.
-
Bella Cucina Meyer Lemon Spread 6oz
Regular price $17.95Regular priceUnit price perSale price $17.95This zesty Meyer lemon spread is a wonderful sweet, yet slightly tart addition to dessert. Meyer lemons are a hybrid between the lemon and tangerine, hence the warm yellow color.
-
Salt Sisters Blend 4 oz
Regular price $7.95Regular priceUnit price perSale price $7.95Combining salt, pepper, garlic, and onion, this go-to blend is a simple yet flavorful all-purpose seasoning. Designed with a rich, balanced taste, it easily complements a wide range of dishes, making it an indispensable kitchen essential.
-

American Spoon Rubel Blueberry Preserves
Regular price $13.95Regular priceUnit price perSale price $13.95 -

Fishwife Slow Smoked Mackerel
Regular price $11.95Regular priceUnit price perSale price $11.95Product details
-
Made in: United Kingdom
-
Contains: Fish
-
Ingredients: Mackerel (Fish), Olive Oil, Demerara Sugar, Salt, Crushed Chili, Garlic
-
Shelf life: Over 36 months
-
Storage: Shelf-stable
-
Weight: 2.8 lb (1.27 kg)
-
-

Fishwife Smoked Atlantic Salmon
Regular price $16.95Regular priceUnit price perSale price $16.95- Sourced directly from Kvarøy Arctic, the first finfish farm to carry the Fair Trade USA seal, and BAP, ASC and Global G.A.P. certification
- Smoked in small batches over a mix of beech, maple, and birch wood, hand-packed, and canned by fifth-generation family-run cannery on the central coast of Washington
- Raised by third-generation family farmers in the icy Arctic circle with deep ocean currents that keep the water fresh
- Fed a sustainable, nutrient-rich diet
- Raised without antibiotics or chemicals
-
Organic Extra Virgin Olive Oil - Delicate 500 ml
Regular price $28.95Regular priceUnit price perSale price $28.95This delicate oil is made with 100% organic, estate-grown olives has subtle, zesty notes balanced by ripe, buttery notes with a mild peppery finish.
-

Finch + Fennel Sweet + Savory Sweet Bourbon Grillin Sauce
Regular price $10.95Regular priceUnit price perSale price $10.95

Log in










